Największym wyzwaniem podczas nauki języka angielskiego dla osoby, która nie mieszka w kraju anglojęzycznym, jest brak praktyki mówienia. Największym marzeniem – myśleć i mówić po angielsku.
Jak to się mówi – dla chcącego nic trudnego. Jeżeli chcesz wreszcie zacząć myśleć i mówić po angielsku, to poniższe rady są dla Ciebie. Na przykładzie własnego doświadczenia powiem Ci, że działają, ale pod warunkiem, że będziesz poświęcać 15 – 20 minut dziennie. Pamiętaj, że w nauce języka obcego tak samo, jak i na siłowni – najważniejsza jest regularność, bo przecież mózg też jest mięśniem.
1. Mów do siebie po angielsku
Mów do siebie w myślach lub na głos w języku angielskim. Opisuj czynności, które wykonujesz lub obserwujesz, np. na spacerze. I`m walking. He`s riding a bike. itd. Wiem, wiem, że to brzmi dość dziwne, ale za każdym razem, kiedy mówisz do siebie w języku obcym, trenujesz swój mózg i przyzwyczajasz go do tego, żeby myśleć i mówić po angielsku.
2. Pisz po angielsku
Zacznij pisać bloga, posty na Instagramie, Facebook`u lub prowadzić kanał na You Tube (jeżeli wydaje Ci się to dość krępujące, możesz po prostu nie udostępniać wideo publicznie) w języku angielskim. Za każdym razem będziesz chciał pisać czy mówić jeszcze lepiej i będzie to Cię motywowało do zgłębiania wiedzy o języku angielskim.
3. Korzystaj z urządzeń i Internetu po angielsku
Ustaw komórkę i wszystkie aplikacje np. Facebook w języku angielskim. Pobierz aplikację Google assistant (oczywiście po angielsku) i rozmawiaj z asystentem J . Zadawaj pytania, opowiadaj o sobie, pytaj o radę itd. Jest to naprawdę świetna zabawa i w dodatku świetne ćwiczenie wymowy, bo asystent jest wyczulony na poprawność wymowy. Jeżeli powiesz niewyraźnie czy nie poprawnie, to będzie Cię prosił o powtórzenie, dopóki zrozumie to, co mówisz.
4. Zapisuj wszystko po angielsku
Planuj swój dzień i rób notatki w języku angielskim. Wiem, że jeżeli uczysz się języka, to jesteś osobą bardzo zorganizowaną i wiesz, czego pragniesz w życiu. Dlatego jestem przekonana, że planujesz nie tylko naukę, a również rozpisujesz i planujesz inne aspekty swojego życia. Dzięki pisaniu notatek w języku angielskim w naturalny sposób wyrobi w Tobie nawyk, żeby myśleć i mówić po angielsku.
5. Słuchaj po angielsku
Słuchaj audio książki, podcasty. Może Cię wydawać na początku, że nic nie rozumiesz i że to jest bez sensu. Pamiętasz, że mówiliśmy na początku, że mózg jest mięśniem? Jak idziesz po raz pierwszy na siłownię, to nie robisz od razu stu pompek tylko dużo mniej. Zaczynasz od 10, a potem, powoli zwiększasz ich ilość. Tak samo jest ze słuchaniem po angielsku. Zacznij od małych porcji. Słuchaj podcastów dla uczących się angielskiego, są one dopasowane do poziomu słuchacza. Później przejdź do słuchania dłuższych tekstów i wreszcie książek. Znajdziesz je m. in. na audiable.com. Napiszę o tym w osobnym artykule.
6. Śpiewaj po angielsku
Śpiewaj swoją ulubioną piosenkę w języku angielskim. Na pewną ją masz :)Na początku słuchaj i jednocześnie śledź tekst, a później śpiewaj razem z piosenkarzem. Możesz też znaleźć tłumaczenie w sieci i wreszcie zrozumieć, o co tak naprawdę w tej piosence chodzi.
7. Trenuj swój umysł
Ucząc się języka obcego trenujesz swój główny mięsień – mózg. Ostatnia moja rada nie jest ściśle związana z nauką języka (chociaż możesz to robić również w języku angielskim). Zajrzyj na wikium.net lub jeżeli jesteś na poziomie początkującym skorzystaj z wersji w języku polskim wikium.pl. To jest usługa on-line, zwiększająca wydajność pracy mózgu oraz poprawiająca pamięć i koncentrację za pomocą internetowych symulatorów poznawczych.
Pamiętaj, że w życiu najlepiej się sprawdza metoda małych kroków.
Znajdź 15 – 20 minut dziennie i sam się zdziwisz, że to naprawdę działa. Po kilku tygodniach zobaczysz, że naprawdę zaczynasz myśleć i mówić po angielsku.
A może już stosujesz jakąś z powyższych metod? Lub dzisiaj zaczniesz? Daj znać w komentarzu, jak to wygląda u Ciebie.
W czym potrzebujesz pomocy? Na pewno Ci odpowiem i doradzę, bo zależy mi na Twoim sukcesie.